Start » Strony Ukryte » Łożyska walcowe

Wama-service. Łożyska walcowe

 

 

Łożyska walcowe jednorzędowe serii : NU, N, NJ, NUP, NU+HJ, NJ+HJ.
W łożyskach walcowych jednorzędowych z koszykiem wałeczki są prowadzone między stałymi obrzeżami jednego z pierścieni łożyska.
Łożyska typu NU mają dwa stałe obrzeża na pierścieniu zewnętrznym i pierścień wewnętrzny bez obrzeży. Łożyska typu N mają pierścień wewnętrzny z dwoma obrzeżami i pierścień zewnętrzny bez obrzeży. Oba typy łożysk umożliwiają obukierunkowe przemieszczenie osiowe wału względem oprawy w określonych granicach, to znaczy zmiany długości wynikające z rozszerzalności termicznej mogą być skompensowane, wobec czego łożyska te są stosowane jako łożyska swobodne.
Łożyska walcowe typu NJ mają pierścień zewnętrzny z dwoma obrzeżami i pierścień wewnętrzny z jednym obrzeżem, który może ustalać wał w jednym kierunku.
Łożyska walcowe typu NUP mają dwa stałe obrzeża na pierścieniu zewnętrznym i pierścień wewnętrzny z jednym obrzeżem oraz dodatkowy pierścień boczny.
Mogą być stosowane jako łożyska ustalające osiowo wał w obu kierunkach.
Możliwość ustalenia wału w dwóch kierunkach mają również łożyska typu NJ z dodatkowym pierścieniem kątowym HJ, podczas gdy kombinacja łożyska typu NU z pierścieniem kątowym HJ ustala osiowo tylko w jednym kierunku. Nie dopuszcza się zabudowy łożysk typu NU z dwoma pierścieniami kątowymi z uwagi na możliwość zakleszczenia wałeczków.

Łożyska walcowe z pełną liczbą wałeczków, jednorzędowe serii NCF, NJG

Łożyska walcowe z pełną liczbą wałeczków, dwurzędowe serii NNCL, NNCF, NNC, NNF,SL
Łożyska walcowe z pełną liczbą wałeczków mają największą możliwą liczbę wałeczków i charakteryzują się nieznaczną wysokością przekroju w stosunku do szerokości łożyska. Pozwala to na uzyskanie bardzo dużej obciążalności i konstrukcji szczególnie oszczędnych ze względu na zapotrzebowanie miejsca. Łożyska walcowe z pełną liczbą wałeczków nadają się do bardzo dużych obciążeń promieniowych.

 

Łożyska walcowe dwu- i wielorzędowe z otworem walcowym i stożkowym serii NN, NNU
Łożyska walcowe poprzeczne wielorzędowe można podzielić na dwie grupy podstawowe: łożyska dwurzędowe i wielorzędowe. Łożyska walcowe dwurzędowe mają dwa rzędy wałeczków. Są one stosowane do łożyskowania wrzecion obrabiarek. Łożyska walcowe wielorzędowe serii NNU 60 charakteryzują się znaczną szerokością i większą liczbą rzędów elementów tocznych, co poza dużą nośnością zapewnia uzyskanie dużej sztywności łożyskowania.