Na czym polega wyważanie wałów napędowych?
Wał napędowy jest elementem różnego rodzaju pojazdów oraz maszyn rolniczych i leśnych. Na co dzień działają na niego bardzo duże siły, jest on odpowiedzialny za przenoszenie mocy silnika na inne części pojazdów. Jeżeli ulegnie awarii, cała maszyna zostaje unieruchomiona, co prowadzi do przestoju prac. W takiej sytuacji można wymienić lub naprawić wał. Druga opcja cieszy się większą popularnością, jest również bardziej opłacalna. Jednym z bardzo istotnych kroków podczas naprawy jest wyważanie wałów napędowych.
Jak przebiega proces wyważania wałów napędowych?
Większość wałów napędowych zbudowanych jest z połączenia przesuwnego, złącza kołnierzowego, łożyska podporowego, korpusu oraz przegubu zbudowanego z krzyżaków, oraz łożysk igiełkowych. Są one narażone na duże obciążenia, dlatego też zdarzają się im awarie. Wyważanie stanowi bardzo istotny krok podczas naprawy. Niewyważony wał wywołuje drżenia oraz wibracje, które powodują uszkodzenie wałów, a w dalszym przebiegu także innych elementów układu, prowadząc nawet do uszkodzenia silnika.
Aby móc przejść do naprawy i wyważania wałów napędowych, konieczne jest wykonanie szczegółowej diagnostyki, pozwalającej na wyeliminowanie wszelkich usterek. Dopiero po naprawie i wymianie części, które tego wymagały, można przejść do wyważania wału. Ta praca wymaga odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Aby móc przenieść moc silnika, wał napędowy kręci się w bardzo szybkim tempie. By silnik nie rozpadł się, na wał muszą działać siły odśrodkowe, które sumują się do zera. W tym samym czasie suma mas po każdej ze stron musi być równa, wliczając w to korbowody oraz tłoki.
Wyważanie jest procesem, podczas którego równoważy się siły odśrodkowe, pojawiające się podczas ruchu obrotowego. Dzięki temu wały nie generują żadnych drgań, wibracji czy hałasów podczas swojej pracy.